کلام امیر

از خونریزی بپرهیز، و از خونِ ناحق پروا کن، که هیچ چیز همانند خونِ ناحق عذابِ الهی را نزدیک و مجازات را بزرگ نمی­ کند و نابودی نعمت­ ها را سرعت نمی­ بخشد و زوال حکومت را نزدیک نمی­ گرداند، و روز قیامت خدای سبحان قبل از رسیدگی اعمال بندگان، نسبت به خون­ های به ناحق ریخته­ شده داوری خواهد کرد، پس با ریختن خونی حرام، حکومت خود را تقویت مکن. زیرا خونِ ناحق، پایه­ های حکومت را سست می­ کند و بنیاد آن را برکنده، به دیگری منتقل می­ سازد.

نامه­ ی حضرت علی(ع) به مالک­ اشتر

 

 

/ 11 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام وبلاگ خوبی دارید موفق باشید

طه

سلام به نگار فکر کنم برای تشخیص این که کدوم ور رو باید گرفت احتیاج به تامل و فکر بیشتر باشه و حتی برای این آسیب شناسی احتیاج به بررسی بیشتر.موضوعاتی که مطرح کردین رو اگر یه کم جزیی کنین میتونیم دقیق تر به گفت و گو مون ادامه بدیم.ولی به نظر میرسه اگ ربا خط کش دین و تعالیم اون بررسی کنیم بر مبنای ظلم های اتفاق افتاده و اعما خلاف شرع صورت گرفته حداقل صحبت از عدم مشروعیت افرادی است که در راس حکومت قرار گرفتند و در بدبینی مردم نسبت به دین و وارونه نشان دادن مفاهیم آن نقش مهمی دارند.آنان که از علی (ع) و حسن و حسین به عنوان ابزاری برای رشد اهداف خود استفاده می کنند.

نگار

این نامه همیشه باید سر رشته ی امور رو به آدما نشون بده.اما من ازین تعجب می کنم که یعنی سردمدارای سیاسی مملکت ما با این جمله ها آشنا نیست؟ یا اینکه دین رو وسیله ای برای ایجاد مشروعیت برای خودشون کردن....نمی تونم درک کنم ارزش هاشون بر اساس چیه...یکی از دوستام همیشه می گه که حکومت کفر بهتر از حکومت ظلمه اما من از اون روزی می ترسم که باز هم پشیمون بشیم ازینکه حکومتمون عوض شد...اینکه تضمین محکمی برای کارای ما وجود نداره خودش یه عذاب بزرگه...همه ی این اتفاقا به نظرم مثل یه آزماشی بزرگه...می دونین به نظر من اصلاَ توی این وضعیتی که قرار گرفتیم نمی تونیم به نظر خودمون اطمینان کنیم.بیشتر فکر می کنم که هر دو طرف به نوعی افراط کردن تو کاراشون...همون آقای موسوی هم که ما با شور و شوق بهش رای دادیم به نظرم تو کاراش اشتباهای بزرگی کرد...اما این کشتارا...واقعاً فاجعه بود.نمی دونم با خودشون چی فکر کردن و چه جوری می خوان جواب خدا رو بدن...اگه فقط یه ذره خدا ترسی تو وجود آدما بود انقدر بی پروا عمل نمی کردن...

نگار

شما انقدر دیر به دیر نظرای وبتونو تایید می کنین که بحث داغیشو از دست می ده و آدم یادش می ره اصلاً اینجا نظر داده!

نگار

باور نکردنیه!بالاخره اومدیم اینجا و پیامامون تایید شده بود[زبان]

رندانه

انگار چشمامونو به واقعیت بستیم،شایدم صلاح رو تو این دیدیم که خودمونو به خواب بزنیم تا روزی که ازمون درباره ظالم و ظلمش پرسیدن خودمونو بزنیم به اون راه که خبر نداشتیم. اما مسئولیت وجود داره سکوت،باید تاوان داشته باشه. متاسفانه الان دینمون شده پله ی ترقی یه سری از افراد که شاید ازش یه حرفایی یاد گرفتن و اونو شعاریش کردن تا به اهدافشون برسن.برای این جور آدما دین شده دستاویز برای قدرت و هزار و یک چیز دیگه. برای چسبیدن به اون اریکه قدرت هم از هیچ کاری ابا ندارن. از کشتن افراد بگیریم تا وقایع زندان کهریزک و ... باید هوشیار بود،از کوچکترین کاری که میشه انجام داد نباید دریغ کرد که فردا ما هم به نوعی مسئولیم و پاسخگو.

رندانه

این وقایع چندوقت اخیر حسابی آدمو حیران میکنه دیگه به همه سردمدارای کشورت شک میکنی کی درست میگه؟ اصلا کدوم طرفی بودن درسته؟ از معیار سنجش های درست برای انتخاب افراد با صلاحیت،به بدترین نحو ممکن استفاده کردن و یه موجی از بی اعتمادی جامعه رو فرا گرفته که به این زودیا هم از بین نمیره. فقط شعار میدن که افراط و تفریط مخل نظامه ولی در عمل اینطور عمل نمیکنن. عدالت به بدترین صورت خودش برای مردم معنی شد. ولی مشکل فقط یه فرد خاص نیست. ما همه مون از یه جامعه هستیم از کره ی مریخ که رئیس جمهور نیاوردن،حالا هرکدوم که باشن فرقی نداره.این آدما از همین اجتماع سربلند کردن و به این پستا رسیدن. پس یه جورایی باید بیشتر ریشه یابی کنیم تا به واقعیت امر برسیم. اما خونی که به ناحق ریخته بشه حتما جوابی خواهد داشت.

علی

حرف زیاده . . . چون می دونم خدا طرف حق رو می گیره و به این جمله یقین دارم که : علی مع الحق و الحق مع علی ، و می دانم و می دانید در حکومت علی اجازه داده نمی شد خونی به نا حق ریخته و کسی به نا حق آزار و اذیت شود ، پس یقین دارم که این حکومت نه علی رو می شناسد و نه خدا رو . قیامت رو فراموشش شده که اینقدر راحت حق الناس م کنه .

تنها

من که دیر رسیدم به بحث اما از اینکه سخنان امامان و بزرگان رو میذارین خوشم میاد

تنها

خب...من... موافقم